Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Diverse / SalladsskÃ¥l 14187489



*

nr 1418 7489


Salladsskål

med bestick, Mahogny/Silver, Jelbe. Höjd: 18 cm, bruttovikt: 1251g


Utrop:

500 kr

Såld:

200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 13 september 2021
kl 19:08:40


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
13/9 12:31:03 1      100 kr
13/9 14:05:37 2      150 kr
13/9 19:03:40 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestick jelbe mahogny matbestick salladsskål silver trä ädelmetall
  • 8020 Bestick
    55 st, Gense, 1950-tal, 29 gafflar, 14 knivar, 12 ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:40
  • 7020 Blomkonsoler
    9 st, Smide, 1930-40-tal. Höjd: 13-29 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:23
  • 8301 Bordsram
    omkring 1900, bemålad, 30x18
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:55
  • 8140 Eldset
    smide, nutida. Höjd: 70 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:51
  • 8341 Fat
    Försilvrad koppar. Diameter: 31 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:05
  • 8296 Korg
    metall, Stockholmsutställningen 1897, mässing. Län..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:32




Ladda ner broschyr